Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lze urazit islám?

5. 06. 2016 15:00:00
Nedávno médii proběhla kauza o Kláře Samkové a tureckém diplomatovi Ahmetu Bigali, kdy Samková zařadila islám na úroveň totalitních režimů a diplomat se urazil. A že prý je urážka islámu trestná. Pojďme si to rozebrat.

Nejprve si musíme prosvištět termity.

Islám je náboženská ideologie. Náboženská ideologie, resp. obecně ideologie je propracovaná soustava názorů, postojů, hodnot a idejí s apologetickou nebo ofenzivní funkcí založenou na formulování politických, hospodářských, světonázorových a/nebo podobných zájmů určité skupiny.

Lze urazit jiná náboženství? Lze urazit křesťanství, hinduismus, sikhismus, budhismus, konfucionismus, taoismus, šintoismus, judaismus, scientologii či jehovismus? A lze vůbec urazit ideologii jako takovou? Lze urazit komunismus, nacismus, socialismus, liberalismus či konzervatismus a další?

Abstraktní entita

Ideologie je abstraktní entita, kterou pojmenováváme a nějakým způsobem ji zařazujeme do funkčních modelů společnosti. Jakožto abstraktní entita nemá duši, nemyslí, nic necítí, nelze ji tedy urazit. Lze urazit jen konkrétního člověka.

Urážka či pomluva

Urážkou se myslí tvrzení, které se někoho dotklo, popř. je sprosté, a které postrádá konstruktivní složku. Implementací konstruktivní složky se totiž tvrzení stane kritikou.

Pomluvou je pak myšleno tvrzení, které sice obsahuje konstruktivní složku, avšak je nepravdivé.

Pokud tedy prohlásím, že Pepa je idiot, jde o urážku, neboť to postrádá konstruktivní složku a Pepa se tím cítí být uražen. Pokud prohlásím, že Pepa zpronevěřil milion korun a není to pravda, jde o pomluvu, neboť to sice nepostrádá konstruktivní složku, avšak je to lež.

Pokud však prohlásím, že islám je totalitní ideologie, jde o kritiku, protože to lze snadno potvrdit pohledem na země jako je Saúdská Arábie, kde je islám nedílnou součástí politiky, a kde negativně ovlivňuje životy všech obyvatel v zemi. Nejde tudíž ani o urážku ani o pomluvu.

Ideologie nerovná se víra

Jedním z argumentů pro kriminalizaci urážky islámu je tvrzení, že se to dotýká náboženského cítění praktikujících věřících.

V první řadě je třeba se ptát - kterých konkrétně?

Za druhé je třeba se vypořádat s tím rovnítkem víra = ideologie. Víra není ideologie. Urážka ideologie tudíž není urážka víry. Pokud Samková řekne Ahmetovi, že je idiot, když věří v islám, je to urážka víry. Takhle nikdo nejenže islám neurazil (protože ani nemohl), ale nikdo se ani nedotkl ničí víry. Víra je osobitá věc a týká se výhradně daného člověka.

Systém

Pojďme dál. Často třeba slýcháme, že komunismus může za desítky milionů mrtvých lidí. Není to pravda. Komunismus za to nemůže. Mají pravdu komunisté, že komunismus byla vznešená myšlenka a za ty mrtvé můžou lidé. Přesně tak. Můžou za to lidé, kteří se hlásili k myšlence komunismu. A protože lidé jsou pořád stejní, dopadne to příště s pokusem implementovat komunismus do společnosti naprosto stejně.

Je totiž nutno si uvědomit, že jakákoliv myšlenka na lepší uspořádání společnosti vytváří a počítá se systémem. Když plánujete velký sklad, tvoříte logistický systém, abyste měli všechno zboží co nejrychleji a efektivně dostupné, plánujete automatizaci a pak vám to krásně funguje, protože jde o tupé zboží, regály a nějaké automaty. Pokud jde však o lidi, žádný systém nemůže fungovat. Lidé jsou totiž nesystematičtí a jakémukoliv systému se přirozeně vzpírají, popř. z něj těží osobní užitek, když mají možnost.

Lze polemizovat s tím, zda jde o bug nebo fíčuru, tedy zda je to chyba nebo vlastnost, ale faktem je, že každý systém představuje primitivum, neboli snahu maximálně zjednodušit složité. A v evoluci složitých mnohobuněčných organismů znamená pritivimum malou diverzitu a tím pádem i celkem jednoznačný zánik. Takže podle mě jde u lidí jednoznačně o fíčuru, nikoliv o bug. Ale to už je mimo rámec tohoto článku.

Doufám, že jsem dostatečně objasnil, že islám, stejně jako jakoukoliv jinou ideologii, nelze urazit a pan Bigali si může leda tak políbit šos.

Autor: Jiří Krákora | neděle 5.6.2016 15:00 | karma článku: 42.97 | přečteno: 3582x

Další články blogera

Jiří Krákora

Tahle země není pro extrémisty

Přátelé, stručně, neboli briefly, k dnešnímu happeningu, který se dnes udál na Staroměstském náměstí.

21.8.2016 v 22:37 | Karma článku: 34.52 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Jiří Krákora

Nedělejte z Britů blbce

Okolo brexitu se stále více dozvídáme, kdo je kdo. U českých novinářů to nepřekvapivě dopadá poměrně jednoznačně. Zjevně všichni chodili do stejné školy a učili se stejné techniky manipulace.

28.6.2016 v 14:00 | Karma článku: 43.66 | Přečteno: 6640 | Diskuse

Jiří Krákora

Žádám zrušení referenda

Jakožto nesprávně informovaný občan uznávající autority žádám zrušení referenda a návrat do stavu před ním.

26.6.2016 v 21:15 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 11178 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Náboženské bludy a prezidentová milost Kajínkovi

Vážený člen jakékoliv náboženské nebo církevní organizace, který žije vzorným osobním, manželským a rodinným životem, nemá v přítomnosti Boha bible žádnou výhodu ani přednost před lhářem, darebákem, zločincem a poběhlicí.

27.6.2017 v 18:09 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 532 | Diskuse

Pavel Liprt

Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

27.6.2017 v 15:06 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 278 | Diskuse

František Filip Dvořák

Sugesce k ovládání společnosti

Od nepaměti tento mechanismus využívaly kulty a církve všeho druhu. A proč to dělají? Inu - myslí to s námi dobře. Dokonce tak dobře, že nás ochrání před tím, abychom se namáhali myslet sami.

27.6.2017 v 12:58 | Karma článku: 22.26 | Přečteno: 532 | Diskuse

Jaroslav Čejka

O miliardáři, kterému ukradli křeslo

Wolkrova "Pohádka o milionáři, který ukradl slunce" už dávno není in. Zná ji jen málokdo. Podobně jako jejího autora. Dnes jsou v kurzu jiné příběhy. Například ten o miliardáři, kterému ukradli křeslo. To ministerské, samozřejmě.

27.6.2017 v 12:27 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 831 |

Josef Hejna

Sedlina

Každý občan má svůj rozum, každý může posoudit papalášské praktiky Pražského hradu sám. Jenom přemýšlím, jaké výročí mává na Ovčáčka. Tomu by to na Hradě moc slušelo.

27.6.2017 v 12:00 | Karma článku: 17.48 | Přečteno: 301 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2618

Jsem hrdý bílý, heterosexuální muž. Tak trochu šovinista, ale zároveň gentleman ze staré školy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.