Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brexit a následná invaze ledních medvědů

5. 06. 2016 12:40:00
V posledních dnech sílí mediální doomsaying o tom, co nastane při brexitu. Katastrofa pro ekonomiku celého světa, říkají mediální odborníci. Pojďme se podívat, co čeká Británii, pokud neodejde.

EU má nastavený jednoznačný trend, který se dá shrnout do tří výrazů: environmentální politika, harmonizace trhu, integrace. Co to znamená?

Environmentální politika je alfou a omegou politiky EU. Globální oteplování, pardon, změny klimatu, pardon, globální oteplování a změny klimatu... no prostě matička Gája v ohrožení. Nekoncepční podpora OZE, kvóty na biopaliva, zákazy žárovek a spotřebičů s vysokým výkonem, záchody a sprchy s minimálním průtokem vody apod. Miliardové škody v ekonomice, lobby, komplikace koncových spotřebitelů, avšak EU je v tomto neochvějná a směle vyhlíží světlé zítřky.

Harmonizace trhu znamená mimo jiné známou kauzu s pomazánkovým máslem (dlouhé roky projednávaná banalita, na které spálily desítky, možná stovky úředníků mnoho tisíc člověkodnů neboli mandays), ale i zákazy jiných názvů zboží, zákazy různých druhů zboží obecně, kvóty na různé druhy zboží (kdo by si nevzpomněl na české cukrovary), monstrózní dotace na výrobu či naopak nevýrobu zboží. Celé to postupně vede k centrálně plánovanému hospodářství tak, jak to známe z doby RVHP a k dalším miliardovým ztrátám na ekonomice.

Integrace je dalším pilířem bruselské politiky a neznamená nic menšího než čím dál silnější tlak na zmenšování rozhodovacích pravomocí národních států, jejich krajů, okresů a obcí. Znamená to snaha o vytvoření federace, popř. rovnou jakéhosi národního státu Evropa. Evropská politika, evropská policie, evropská armáda, evropský prezident, evropský parlament, evropská vlajka, evropská hymna, evropské referendum. To neznamená nic menšího, než že politik, který o vás rozhoduje bude ještě méně dosažitelný než je teď. Už nebude v Praze, bude v Bruselu. Šance, že jakkoliv cokoliv ovlivníte svou volbou, se zmenší na totální bezvýznamné minimum. Znamená to také nemožnost ovlivnit obchod s jinými zeměmi mimo EU. Když se v Bruselu rozhodnou zavést cla a cílová země je recipročně zavede také, nebude možno si vyjednat bilaterální smlouvu pro obchod bez cel. Zapomeňte na princip subsidiarity, kterým se Brusel rád ohání. Cokoliv pod 10 milionů obyvatel bude pro Brusel mimo zorný úhel. A řekl bych, že své úmysly Brusel odhalil v posledních letech víc než dostatečně - centralizace a sbírání stále více moci a rozhodovacích pravomocí.

Pojďme se podívat na to, co v Bruselu projednávají teď a co nás pravděpodobně čeká v příštích letech.

Zákaz zbraní

Pod dojmem teroristických útoků se Nizozemci v předsednictví rozhodli vyrobit velký bobek dobra a chtějí prosadit zákaz všech automatických i poloautomatických zbraní a zpřísnit držení zbraní ostatních kategorií. Hrozí tak nejen další ztráty v ekonomice a přesun části zbraní do ilegality, ale hlavně i ztrátu možnosti bránit svůj život, svou rodinu i svůj majetek. Jen si připomeňme, kteří odborníci v historii doporučovali zákazy zbraní, držených občany.

Jednotná internetová identita, vydávaná vládou

Zatím jen návrh v počátečním stádiu, ale plně to zapadá do vektoru, který unie nastavila. Všichni víme, že co si EU usmyslí, toho dřív nebo později dosáhne. To by znamenalo konec anonymity na internetu, schopnost EU a národních vlád sledovat vaši činnost na internetu, cenzurovat, kriminalizovat a trestat nepohodlné názory, tedy mimo jiné plná aplikace Hate Crime.

Cenzura sociálních sítí

Tímto směrem už ostatně unie své aktivita plně rozvinula. Dohoda s velkými sociálními sítěmi o tom, že budou cenzurovat tzv. nenávistný obsah, už proběhla a například Facebook již pilně maže a banuje.

Uprchlické kvóty

Nesmíme samozřejmě zapomínat na naivní představu bruselských lídrů, že lidé se dají přemísťovat a skladovat jako balíky zboží, a že k tomu stačí jednoduchá logistika.

Evropská rada vzájemné hospodářské pomoci

Zmínil bych i Řecko a další díl nekonečného seriálu o vytloukání evropského klínu ještě evropštějším klínem, to celé za peníze daňových poplatníků všech členských zemí eurozóny. Jakmile bude krachovat Španělsko či Itálie, jistě se jim ostatní státy srdnatě vrhnou na pomoc jako tomu Řecku.

Tak co? Líbí se vám v EU? Nebo byste raději #czexit?

Autor: Jiří Krákora | neděle 5.6.2016 12:40 | karma článku: 39.71 | přečteno: 1622x

Další články blogera

Jiří Krákora

Tahle země není pro extrémisty

Přátelé, stručně, neboli briefly, k dnešnímu happeningu, který se dnes udál na Staroměstském náměstí.

21.8.2016 v 22:37 | Karma článku: 34.52 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Jiří Krákora

Nedělejte z Britů blbce

Okolo brexitu se stále více dozvídáme, kdo je kdo. U českých novinářů to nepřekvapivě dopadá poměrně jednoznačně. Zjevně všichni chodili do stejné školy a učili se stejné techniky manipulace.

28.6.2016 v 14:00 | Karma článku: 43.66 | Přečteno: 6640 | Diskuse

Jiří Krákora

Žádám zrušení referenda

Jakožto nesprávně informovaný občan uznávající autority žádám zrušení referenda a návrat do stavu před ním.

26.6.2016 v 21:15 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 11178 | Diskuse

Jiří Krákora

Lze urazit islám?

Nedávno médii proběhla kauza o Kláře Samkové a tureckém diplomatovi Ahmetu Bigali, kdy Samková zařadila islám na úroveň totalitních režimů a diplomat se urazil. A že prý je urážka islámu trestná. Pojďme si to rozebrat.

5.6.2016 v 15:00 | Karma článku: 42.97 | Přečteno: 3582 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Něco o nadávání, kritizování a taky trochu o přijetí...........

Docela mě baví sledovat, jak člověk stále něco hodnotí, kritizuje a nikdy není s ničím spokojený. Pořád ta hlava potřebuje něco vyhodnocovat, korigovat, vylepšovat. Nikdy nic akorát:-).

27.6.2017 v 23:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Josef Nožička

Několik vět 2017: jsou Kalvoda, Ruml či Kocáb opravdu ti praví?

Médii dnes probleskla zpráva o tom, že některé známé osobnosti vydaly prohlášení s názvem Několik vět 2017.

27.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 39.44 | Přečteno: 1668 | Diskuse

Monika Pilloni

Migranti, nekonečná invaze pokračuje : 5000 včera, 8500 dnes

ITÁLIE - Exodus bez konce: poslední dva dny bylo naloženo 13.500 migrantů, kteří vypluli z Libye ... mezitím v Mineo žadatelé o azyl zablokovali hlavní silnici a požadovali grátis vstup na koupaliště a do přímořských letovisek.

27.6.2017 v 19:25 | Karma článku: 39.71 | Přečteno: 2350 | Diskuse

Jan Dvořák

Milouš J. k Několika (novým) větám profesionálních signatářů

K nové protestní iniciativě občanské veřejnosti, která se inspirovala stejnojmenným aktem Několik vět z r. 1989, a to tak důkladně, že kromě názvu převzala i řadu někdejších signatářů, se vyjádřil specialista na podobné věty.

27.6.2017 v 18:13 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 730 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Přihlížejí a nepomůžou

Většinou v daném okamžiku není jisté, kdo si začal a je útočník, přihlížející tak někdy pomáhají naříkajícímu útočníkovi a policie pak později zatkne napadeného. U soudu se tato skutečnost dá označit jako napomáhání

27.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 582 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2618

Jsem hrdý bílý, heterosexuální muž. Tak trochu šovinista, ale zároveň gentleman ze staré školy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.